Contact Us

Jacquelyn Alford

Jacquelyn Alford

Foothills District Director

(770) 989-2891

Arnold Andrade

Arnold Andrade

Soapstone Ridge District Executive

(770) 989-2879

Jeffrey  Arthur

Jeffrey Arthur

Program Specialist

Carmen Bailey

Carmen Bailey

Customer Service Specialist

(770) 956-5688

Jason Baldridge

Jason Baldridge

Director of Safe Scouting & Support

(770) 956-3173

John Bazemore

John Bazemore

Program Specialist

Courtney Bernard

Courtney Bernard

Marketing Coordinator

(770) 956-3176

Mellarie Bolaños

Mellarie Bolaños

Program Specialist

Veronica Bramlett

Veronica Bramlett

Camping and Program Assistant

(770) 956-5687

Ben Buckelew

Ben Buckelew

Director of Field Service

(770) 956-3181

Donna Carr

Donna Carr

Program Center Manager/ Registrar

(770) 956-5694

Joshua Crawford

Joshua Crawford

Program Specialist

(678) 650-5058

Jan Danielek

Jan Danielek

Program Specialist

(678) 644-4243

Rickey Daniels

Rickey Daniels

Program Specialist

(404) 217-4846

Gerald Davis

Gerald Davis

Program Specialist

Daniel Degraffenreid

Daniel Degraffenreid

Southwest Atlanta District Executive

(770) 989-2882

Brandon Dobbins

Brandon Dobbins

Senior District Director Southern Crescent/Southwest Atlanta

(770) 989-2862

Jabir Donaldson

Jabir Donaldson

Phoenix District District Executive

(770) 989-2870

Charity Drabik

Charity Drabik

Program Director

(770) 956-5999

Zach Fisher

Zach Fisher

Button Gwinnett Senior District Executive

(770) 989-2871

Diego Garcia

Diego Garcia

Program Specialist

(770) 989-2867

Claude Gatlin Jr.

Claude Gatlin Jr.

Exploring District Executive

(770) 956-5698

Joyce Hagerty

Joyce Hagerty

Accounting Manager

(770) 956-3188

Trevor Hall

Trevor Hall

Camp Ranger

(770) 926-0580

Faye Hammonds

Faye Hammonds

Director of Scoutreach / Assistant Director of Field Service

(770) 956-3189

Judean Hanks

Judean Hanks

Soapstone Ridge District Executive

(770) 989-2871

Darryl Harris

Darryl Harris

Program Specialst

Donna Horne

Donna Horne

Customer Service Specialist

(770) 956-5692

Jonathan Ingram

Jonathan Ingram

Field Director - Service Area 3

(770) 956-5680

Tina Jacobs

Tina Jacobs

Executive Assistant to Scout Executive/CEO

Jacob John

Jacob John

Indian Springs District Executive

(770) 989-2878

Blake Joiner

Blake Joiner

Northern Ridge District Executive

(770) 989-2870

Joshua Kirkham

Joshua Kirkham

Safe Scouting & Operations Director

(770) 989-2898

Jenna Knight

Jenna Knight

Director of Development & Marketing

(770) 956-3178

Kylie Knight

Kylie Knight

Hightower Trail District Executive

(770) 989-2875

Stephanie Knox

Stephanie Knox

Northern Ridge District Executive

(770) 989-2883

Barton Lowrey

Barton Lowrey

Development Director

(770) 956-3174

Tim Mallery

Tim Mallery

Camp Ranger

(404) 901-4422

Doug Malone

Doug Malone

Appalachian Trail District Executive

(770) 989-2869

Leonardo Manzo

Leonardo Manzo

Foothills District Executive

(770) 989-8820

Raymond Mesa

Raymond Mesa

Pickett’s Mill District Executive

(770) 989-2896

Odile Miranda

Odile Miranda

Development Team Coordinator

(770) 956-3196

Kevin Mitchell

Kevin Mitchell

Program Specialist

Ramon Montgomery

Ramon Montgomery

Southern Crescent District Executive

(770) 989-2860

Crystal Morris

Crystal Morris

Phoenix District Executive

(770) 989-2861

Wendy Nelson

Wendy Nelson

Field Director - Service Area 2

(770) 956-3183

Ted Orr

Ted Orr

Printshop Specialist

(770) 956-5689

Warren  Parsons

Warren Parsons

Hightower Trail District Executive

(770) 989-2891

Omara Ramsey

Omara Ramsey

Program Assistant

Nicholas  Rawls

Nicholas Rawls

Yellow River District Executive

(770) 989-8820

Andrew Reale

Andrew Reale

Major Gifts Director

(770) 956-3182

Matthew Rendahl

Matthew Rendahl

Director of Camping

(770) 956-3175

Alexis Richbourg

Alexis Richbourg

Senior Development Director

(770) 956-3177

Juliana Rollins

Juliana Rollins

Executive Assistant

(770) 956-3187

Nicholas Scovanner

Nicholas Scovanner

Camp Ranger

(404) 662-9648

Carter Smith

Carter Smith

Indian Springs District Executive

(770) 989-2896

George Snipes

George Snipes

Field Director - Service Area 4

(770) 956-3180

Hubert Snow

Hubert Snow

Silver Comet District Executive

(770) 989-2880

Gabrielle Stearns

Gabrielle Stearns

Development Director

(770) 956-5986

Kate Stetson

Kate Stetson

Accounts Receivable & Fundraising Assistant

(770) 956-5690

Frank Tapia

Frank Tapia

Customer Service Specialist

(770) 956-5693

Tracy Techau

Tracy Techau

Scout Executive/CEO

(770) 956-3185

Jessica Thaman

Jessica Thaman

Assistant Accounting Manager

(770) 956-5695

Tyler Tumlin

Tyler Tumlin

Lead Program Specialist

Denice Unger

Denice Unger

Development Assistant

(770) 956-5691

Jason Volz

Jason Volz

Deputy Scout Executive

(770) 956-3171

Amanda Walker

Amanda Walker

Senior Marketing & Communications Executive

(770) 956-3192

Mark Walker

Mark Walker

Program Specialist

Madalize  Ward

Madalize Ward

Office Manager

(770) 956-3186

Jeremy Whingham

Jeremy Whingham

Camp Ranger

(404) 823-7548

David Williams

David Williams

Maintenance

(770) 956-5993

Taysha Williams

Taysha Williams

Executive Assistant and Human Resource Manager

(770) 956-5989

Amelia Windham

Amelia Windham

Development Executive

(770) 989-2878

Lisa Wood

Lisa Wood

Executive Assistant

(770) 956-2886

Hunter Woodworth

Hunter Woodworth

Phoenix District Director

(770) 989-2895

Kelsey Wright

Kelsey Wright

Southwest Atlanta District Executive

(770) 989-2873

JoAnna Zackery

JoAnna Zackery

Silver Comet District Executive

(770) 989-2892